KRZYŻE

Informacja

KRZYŻE
Spośród wszystkich dewocjonaliów, krzyże są jednymi z najważniejszych w całej historii Kościoła Katolickiego. Krzyże Chrześcijańskie są niezwykle istotnym symbolem naszej wiary, które przypominają nie tylko o męce Jezusa Chrystusa, ale również wszystkich innych osób, które zostały ukrzyżowane. Dodatkowo, w całej historii, wiele osób zginęło tylko dlatego, że miało przy sobie krzyż chrześcijański. O nich również przypomina każdy krzyż.

Różnorodność chrześcijaństwa - różnorodność krzyży

Chrześcijaństwo ma bardzo wiele odłamów. Dość wspomnieć o katolicyzmie, prawosławiu, ewangelizmie, czy też innych odłamach protestanckich. W związku z tak duża różnorodnością w ramach religii chrześcijańskiej, również krzyże mają wiele przedstawień. Najczęściej spotykany jest krzyż łaciński, złożony z dłuższej belki pionowej i krótszej poziomej, która przecina pionową w jej górnej części. To ten krzyż, który jest najbardziej kojarzony z Jezusem. Inaczej jest z krzyżem greckim, który składa się z dwóch belek o równej długości, które przecinają się w połowie. Jest to krzyż chrześcijański, na którego planie przygotowywano projekty budynków sakralnych. Widać to na wszystkich kościołach z kopułami. Zazwyczaj centralny punkt kopuły mieści się dokładnie nad przecięciem belek krzyża greckiego. Co ciekawe, ten krzyż chrześcijański jest widoczny również na niektórych państwowych flagach.
Często spotykanym krzyżem chrześcijańskim w Polsce, jest także krzyż prawosławny. Zwykle możemy zobaczyć go na budynkach cerkiew. Ma on osiem zakończeń i trzy belki poziome. Jedną belkę mniej ma krzyż patriarchalny, używany dziś przez kardynałów. Często u dołu można zobaczyć czaszkę (Golgota właśnie znaczy tyle, co „czaszka”). Znany jest także krzyż jerozolimski, złożony z jednego krzyża laskowanego (czyli 4 litery tau złączone w formie krzyża) i czterech niewielkich krzyży greckich umieszonych w kątach pierwszego, lub w centralnych punkach pomiędzy jego ramionami. Symbolika tego krzyża chrześcijańskiego przedstawia najpewniej 5 ran Chrystusa. Najrzadziej spotykanym, a jednak niezwykle istotnym w naszej tradycji, jest krzyż papieski. Posiada on trzy belki poprzeczne, z których najkrótsza jest ta, która znajduje się najwyżej. Oznacza się nim świątynie podlegające władzy papieża.

Krzyże chrześcijańskie dostępne w naszym sklepie

U nas znajdziesz przede wszystkim łacińskie krzyże chrześcijańskie, o różnym rozmiarze i przeznaczeniu. Część z nich możesz nosić na łańcuszku na szyi, inne służą do postawienia w domu, a także w obiektach sakralnych. Wśród dostępnych u nas dewocjonaliów znajdziesz także ikony, różańcemedaliki i srebrne obrazki.

KRZYŻE Jest 85 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 85 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 85 elementów