Figury

Figury

Figury religijne – ważny element polskiej sztuki sakralnej

Figury religijne ukazują postacie ukazane na kartach Pisma Świętego oraz te, które otaczane są szczególnym uznaniem za swoją działalność. Na terenie naszego kraju początkowo przedstawiały słowiańskie bóstwa wystrugane z drewna. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa figury religijne ukazywały między innymi Jezusa Chrystusa i Maryję. Figury religijne od wielu wieków wykorzystywane są jako element dekoracyjny świątyń. Szczególnym dziełem, wykonanym z niezwykłym rozmachem jest średniowieczny ołtarz stworzony przez Wita Stwosza, znajdujący się w Kościele Mariackim w Krakowie. Całość konstrukcji wykonana jest z drewna modrzewiowego i dębowego, a poszczególne figury religijne stworzono z drewna lipowego. Realizm odwzorowania postaci jest cechą charakterystyczną dzieła Wita Stwosza. Każda z figur ma niemal 3 metry wysokości, dzięki czemu podczas podziwiania dzieła sprawiają one wrażenie naturalnej wielkości postaci. Dodatkowo zadbano o realizm – figury religijne posiadają dostrzegalne żyły, ślady po schorzeniach skóry oraz widoczne defekty ciała.

Rozmach figur religijnych znajdujących się w Watykanie

Obok drewna kamień był głównym surowcem do tworzenia figur religijnych. Tego typu dzieła sztuki spotykamy przy wielu świątyniach, na przykład na placu świętego Piotra. W XVII wieku, z inicjatywy papieża Aleksandra VII podjęto się zaprojektowania obszaru służącego do gromadzenia się wiernych przy Bazylice Świętego Piotra. Stworzono tam tzw. kolumnadę (nazwaną potem kolumnadą Berniniego), na której umieszczano figury religijne, wykonane z marmuru. Rozmieszczenie figur na kolumnadzie nie jest przypadkowe. Stojąc przodem do Bazyliki, od lewej strony widoczne są wizerunki papieży i świętych, a po prawej stronie ukazano założycieli zakonów oraz męczenników wczesnego chrześcijaństwa. Ciekawostką jest fakt, że wśród figur religijnych znajdujących się na kolumnadzie obecna jest rzeźba przedstawiająca Jacka Odrowąża, polskiego duchownego, będącego jednym z pierwszych dominikanów działających na terenie naszego kraju.

Figury religijne w przydrożnych kapliczkach

Figury religijne powszechnie spotykane są w kapliczkach, znajdujących się przy drogach. Historia tworzenia kapliczek nie jest do końca znana. Uważa się, że początkowo stawiano je dla okazania czci greckim bóstwom oraz władcom rzymskim. W późniejszym okresie kapliczki stawiano w miejscach kultu religijnego, w których umieszczano figury religijne. Częstym motywem jest postać Matki Boskiej, ale w wielu miejscowościach spotyka się także figury religijne z wizerunkiem świętych, na przykład świętej Barbary czy świętego Jana Nepomucena. Jest to element charakterystyczny dla polskiego krajobrazu, ale są one powszechne także w innych krajach Europy.

Figury religijne do zastosowania w domu

Figury religijne w zminiaturyzowanej wersji można umieszczać w domu jako element opieki nad rodziną i jej domostwem. Są one wykorzystywane także podczas wizyt duszpasterskich oraz z okazji ważnych wydarzeń w kościele katolickim. Podczas Świąt Wielkiej Nocy na stole stawiane są figury religijne przedstawiające baranka oraz zmartwychwstałego Chrystusa, a w czasie adwentu i Bożego Narodzenia figurki Świętej Rodziny z Dzieciątkiem. Figurki religijne można wręczyć jako prezent – sprawdzą się zwłaszcza te z wizerunkiem patrona osoby, której planujemy wręczyć ten upominek.

Figury Jest 69 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 69 elementów